Ecza Deposu ve Eczaneler için Isı ve Sıcaklık Ölçüm İşlemleri

Ecza Deposu ve Eczaneler

Ecza deposu sıcaklık ölçme işlemi, eczanelerde bulunabilen tüm ilaçların sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi için oldukça önemlidir. Clogger ecza deposu sıcaklık ölçme sistemleri anlık olarak kayıt ettiği sıcaklık ve nem değerleri ile ecza deponuzun güvende kalarak sağlıklı ürün tedarikçisi olmanıza yardımcı olur.

Bu nedenle ecza deposu ve eczaneler için sıcaklık ve nem değerleri ilaçların korunması amacı ile muhafaza edilen ürünlerin raf süresi boyunca kalite standartları ve kuralları gereğince nasıl muhafaza edileceği ve izleme takip işlemlerinin ne kadar süre yapılacağı yönetmeliklerce belirlenmiştir.

20 Ekim 1999 tarih ve 23852 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Ecza Deposu ve Eczaneler İçinde Bulundurulan Ürünler Hakkında Yönetmelik” in 26’ncı maddesi gereğince yürürlüğe konulmuştur.

Ecza Deposu ve Eczaneler için sıcaklık ve nem takibi ile ilgili yönetmelikte yer alan ilgili maddeler

DEPOLAMA

11- Tıbbî ürünler, tıbbî malzeme, kozmetikler ve benzerleri gibi çeşitli ürün türleri birbirinden ayrı yerlerde depolanır. Her bir ürün, ışıktan, nemden ve sıcaklıktan kaynaklanabilecek zararları önlemek üzere, imalâtçısınca belirlenen şartlar altında bulundurulur. Ecza deposu sıcaklık ve nem periyodik olarak izlenir; kaydedilir ve bu kayıtlar düzenli olarak gözden geçirilir.

12- Özel sıcaklıkta saklama öngörülen durumlarda, depolama alanları, istenen şartların dışına çıkıldığını belirten sıcaklık kaydediciler veya diğer cihazlar ile donatılmalıdır. Bu nitelikteki alanların her yerinde öngörülen şartların sağlandığını gösterecek yeterli cihazlar bulunmalıdır.

Clogger ecza deposu ve eczaneler için sıcaklık ve nem ölçüm sistemlerinin topladığı veriler anlık olarak yerel ağ veya internet üzerinden takip edilebilmektedir Ortama yerleştirdiğiniz özel kalibre edilmiş sensörler sayesinde tüm alanın istenilen nem ve sıcaklık değerlerinde olduğunu anlık olarak kontrol edebilirsiniz. Sistemde oluşabilecek olası sıcaklık ve nem değerleri yükselmelerinde ise sistem tercih edilecek GSM veya sabit hat üzerinden sorumlu çalışanların telefonlarına ileti veya sesli arama ile bilgi verebilmektedir.

Clogger ecza deposu sıcaklık ve nem ölçüm sistemleri otorite tarafından istenilen standartları yakalamanıza ve istenilmeyen sonuçlarla karşılaşmadan önlem almanıza ve kalitenizi korumanıza yardımcı olur.

İlgili yönetmeliğe buradan ulaşabilir, dilerseniz sizin için önerdiğimiz Clogger Modeli görmek için tıklayabilirsiniz.